İnsan Kaynakları
Tel: (0532) 308 2096

Bebeğinizi nasıl yıkayacağınızı biliyor musunuz?

Bebeğinizi nasıl yıkayacağınızı biliyor musunuz?

Bebeğinizi sol elinizin üzerine yüz üstü pozisyonunda yatırın. Başparmağınız sol koltuk altında, işaret parmağınız boynun hemen altında omuzlarını destekleyecek şekilde, orta, yüzük ve küçük parmağınız ise sağ kolunu kavrayacak şekilde koltuk altında olmalıdır. Bebeğin başı ve bacakları elinizin üzerinden aşağıya doğru sarkmalıdır. Ancak, kayıp düşmesini önlemek için bebeğinizin ayakları ile küvet arasında çok az mesafe olmalıdır. Bu pozisyonda özellikle başın aşağıya doğru duruşu önemlidir. Böylece bebeğinizin başını yıkarken suyun kulaklarına, ağzına ya da burnuna kaçmasını önlemiş olursunuz. Uygun pozisyon sağladıktan sonra, seri ancak telaşsız hareketlerle bebeğinizin vücudunu ıslatın ve bebekler için uygun olan herhangi bir bebek şampuanını vücuduna az miktarda dökerek köpürtün. Serbest olan elinizle sırtını, kollarını, bacaklarını, ayaklarını, karnını ve göğsünü bebeğinizi kavradığınız elinizi çekmeden yavaşça ovarak yıkayın. Sonra ensesinden aşağıya doğru bolca su dökerek cildini durulayın.
bebeğinizi nasıl yıkamalısınız

Daha sonra başının tam üstünden su dökün ve saçını şampuanlayarak köpürtün. Parmak uçlarınızla hafifçe ovarak yıkayın ve daha sonra yine başını tam üstünden bolca su dökerek iyice durulayın. Göbek düştükten 1-2 gün sonra ise bebeğinizi bir küvet içine ya da file üzerine yatırarak banyo yaptırabilirsiniz. Banyo bittikten sonra bebeğinizi önceden ısıttığınız havlunun üzerine yan yatırın ve havluyla sarın. Öncelikle bebeğinizin başından başlayarak tüm vücudunu, çok sert olmayan hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru, özelliklede deri kıvrımları ve eklem yerleri nemli kalmayacak şekilde seri olarak kurulayın.

Göbek bağı bakımı
Yenidoğanın göbeği, enfeksiyon ajanlarının vücuda en kolay giriş yapabildiği yerlerdendir. Bu nedenle uygun göbek bakımı, enfeksiyon sıklığını önemli derecede azaltır. Göbek kordonu bakımı çoğu zaman kolaydır. Önemli olan bu bölgenin kuru ve temiz tutulmasıdır. Henüz kesilmiş göbek kordonu ilk birkaç gün boyunca şişmiş ve jel görünümünde olabilir. Birkaç gün içinde kurumaya, büzülmeye ve kararmaya başlar. Ortalama 1-3 hafta içinde düşer. Doktorun önerdiği antiseptik bir solüsyonla bu bölgenin temizlenmesi gerekir. Göbek kordonu çıkıntısını incitmeden tutarak, göbeğin etrafındaki kıvrımlar temizlenmelidir. Steril gazlı bez kullanılmalıdır ve eller temiz olmalıdır. Pamuk kullanılmamalıdır ve yumuşak hareketlerle silinmelidir. Bölgenin ıslak ve nemli kalmaması gerekir. Göbek kordonu ne kadar çok hava alır ve kuru olursa iyileşme süresi de hızlanır. Bebeği bezlerken bezin ön tarafını aşağıya katlayarak bölgenin hava alması sağlanmalıdır.

Bebek masajı
Bebekler dokunulmaktan çok hoşlanırlar. Onlarla iletişim kurmanın en kolay yolarından biri nazikçe dokunmaktır. Masaj esnasında annenin kokusunu algılaması iletişimi artırır. Yumuşak ve nazikçe yapılan masajdan sonra bebek gevşer ve hafif bir şekerleme yapar ya da uyur. Bu sayede bebeğin uyku kalitesi düzelir, bağışıklık sistemi güçlenir, dolaşım sistemi uyarılır, gaz ve karın sancısı azalır. Başlangıçta masaj süresi kısa tutulmalı, hafta hafta artırarak 10 dakikaya çıkarılmalıdır. Aç veya tok iken masaj yapılmamalıdır. Beslenme aralarında yapmak en idealidir. Banyo sonrası ise en mükemmel zamandır. Oda sıcak olmalıdır. Bebeğin yatacağı yüzeyin yumuşak olması önemlidir. Direkt temas edeceği yüzey pamuklu bir 24 saat içerisinde idrar yaparlar. Yenidoğan döneminde idrardaki ürat kristallerine bağlı olarak bezde turuncu-pembe renkli leke görülebilir, bu endişe duyulacak bir durum değildir, bir süre sonra kaybolur. Bebeğin alt temizliğinde kimyasal içerikli temizleyici mendillerden kaçınılmalı,
mümkün olduğunca suyla temizlenmelidir. Kurulama sonrası uygun bir pişik önleyici krem ya da yağ ile bebek cildinin bez, idrar ve kaka ile teması önlenmelidir.
Bebeğim ve Biz Dergisi için tıklayın

Yorum yaz

iskur özel istihdam bürosu İşkur Sicil No : 620 İş kurumuna bağlı özel istihdam bürosu. 4904 Sayılı Türkiye İş kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.

Birinci Danışmanlık Adres

Merkez: Emniyet evleri mah. Yeniçeri sok. No:42/2 Gökyapı İş Merkezi 4. Levent / İstanbul
Gsm : (0532) 308 2096
Telefon: (0212) 284 0505
Website: http://birincidanismanlik.com
Email: info@birincidanismanlik.com