İnsan Kaynakları
Tel: (0532) 308 2096

Doğum sonrası ilk bir ay sizi neler bekliyor?

Doğum sonrası ilk bir ay sizi neler bekliyor?

Bebeğinizin doğumdan sonra yeni dünyasına alışması, sizin sevginizle kolaylaşıyor. Peki, bu dönemin ikiniz için de nasıl bir süreç olacağını bilmek ister misiniz?

Annelik kimliği kadına tarifsiz bir mutluluk veriyor. Belki de bu duygu, kadına kadın olma hissini bir kat daha yaşatıyor. Fakat bir yandan da bu muhteşem duyguları yaşayan yeni anne; bebeğin tüm sorumluluğunu alırken üzerinde psikolojik bir baskı da hissedebiliyor. Doğumdan sonra anne için yoğun bir maraton başlıyor. İlk günlerde bebek de çok hızlı bir şekilde değişiyor ve büyüyor. Aslında bu ilk günler sadece yeni doğmuş bir bebeğin dünyaya adaptasyon dönemi değil, tüm ailenin, aralarına yeni katılan bireyle hayatının değiştiği bir süreç! Doğumdan sonra annenin yaşadığı fiziksel ve psikolojik değişimleri Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aynur Erşahin anlattı.

Yeni doğan bir bebeğin ilk aylar neler yapabileceği, özellikleri, bakımı hakkında doktor kontrolleri ve beslenmesi ile ilgili bilgileri Medical Park Antalya Hastanesi’nden Neonatoloji Bölümü Uzmanı Dr. Hakan Ongun verdi.
doğum sonrası anne ve bebek

Annedeki fiziksel değişimler
Doğum sonrası çoğu kadın kendini fiziksel olarak çok yorgun hisseder ve annenin en hassas olduğu dönemdir. İlk günlerde özellikle emzirirken memeler acıyabilir ve kasık ağrıları olabilir. Bunun nedeni; memeden uyarılan refleksle, rahmin eski haline dönmek için yaptığı kasılmalardır. Doğumdan sonraki kanama, regl kanaması kadar görülür. Kanamanın rengi kahverengi, sarı ve beyaz olmak üzere giderek açılır. Lohusalık süresince 40-45 gün devam eder. Hamilelikte toplanan fazla suyu atmak için ilk günlerde sık idrara çıkma normaldir. Yine bacaklarda şişlik de buna bağlıdır. Doğumdan sonra‚ ne kadar erken ayağa kalkıp yürünürse bağırsak hareketleri de o kadar çabuk başlar. Doğumdan sonra dikişler ilk günlerde ağrı yapabilir. Çoğu dikiş bir hafta içinde erir, dışta kalanlar da düşebilir.

İyileştirmeyi hızlandırmak için doğumdan hemen sonra pelvis kaslarını çalıştırıcı egzersizler yapılmalıdır. Bazı kadınlarda iyileşme, bir yıla kadar sürerken bazılarında ise çok daha hızlı olur. Sezaryen ameliyatından sonra ilk haftalarda, dikişleri zorlamamak adına fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Doğumdan sonraki ikinci haftada, fiziksel olarak toparlanmaya başlayan anne, bedensel sıkıntılarını bir kenara koymaya başlayarak doğum sonrası değişen hayatını incelemeye başlar. Uykusuzluk, bitkinlik, yorgunluk ve bedensel zayıflık yaşayan anne, duygusal ikilemler de yaşar.

Psikolojik değişimler
Doğum sonrası ilk günler, yaşanan değişikliklerden duygusal ve fiziksel olarak en çok etkilenen kişi şüphesiz annedir. Anne, yeni aile bireyinin tüm temel ihtiyaçlarının merkezinde olan kişidir. Zaman zaman bebeğinin ihtiyaçları karşısında kendini yetersiz hissedebilir. Bebekle uğraşmak annenin tüm zamanını aldığından kendi öz bakımını ihmal edebilir. Doğum sonrası oluşan bedensel değişiklikler annenin kendine duyduğu özgüveni sarsabilir. Lohusalık sendromu ise doğumdan itibaren iki gün içinde ortaya çıkabilir ve etkilerinin yaklaşık 10-14 günde kaybolması beklenir. Doğum yapan kadınların yüzde 80’inde mutsuzluk, rahatsızlık hissi ve konsantrasyon eksikliği gibi belirtiler gözlemlenir. Bunun yanı sıra yoğun kaygı, mutsuzluk, cinsel isteksizlik, sık sık ağlama, uyku düzeninde değişiklikler ve kilo değişimi görülür. Lohusalık sendromu, doğum sonrası iki haftalık süreçte çok yaygın olarak görülmesine rağmen, kişinin içinde bulunduğu koşulların ve kendisinin bu duruma yüklediği anlamın etkisiyle üç aya kadar devam edebilir.

Doğum sonrası depresyon
Doğum sonrası oluşan depresyon çok sık karşılaşılan bir durumdur. Anne mutlaka bu durumu yakın sosyal çevresiyle paylaşmalı, üstesinden gelemediği durumlarda ise psikolojik destek almalıdır. Bu dönemin kolay atlatılabilmesi için annenin kendisine zaman ayırması ve daha önce yapmaktan hoşlandığı aktivitelere kısa süreli de olsa dahil olmalıdır. Bunu bebeği ihmal etmek olarak görmemeli, tersine, bozuk ruh haliyle bebeğe yeterli bakım veremeyeceğinden, bir terapi olarak algılamalıdır.

Bebeğim ve Biz Dergisi için tıklayın
Yorum yaz

iskur özel istihdam bürosu İşkur Sicil No : 620 İş kurumuna bağlı özel istihdam bürosu. 4904 Sayılı Türkiye İş kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.

Birinci Danışmanlık Adres

Merkez: Emniyet evleri mah. Yeniçeri sok. No:42/2 Gökyapı İş Merkezi 4. Levent / İstanbul
Gsm : (0532) 308 2096
Telefon: (0212) 284 0505
Website: http://birincidanismanlik.com
Email: info@birincidanismanlik.com