İnsan Kaynakları
Tel: (0532) 308 2096

Bebeklerde ek besinlere geçiş için öneriler

Bebeklerde ek besinlere geçiş için öneriler

Minik bebeğinizle sık sık haşır neşir olduğunuz o keyifli emzirme zamanlarınız biraz azalacak. Çünkü sağlıklı gelişimi için onu yeni besinlerle tanıştırma zamanınız geldi.

Bebeklerde ek besinler

Doğumdan itibaren sadece anne sütüyle veya devam sütüyle beslenen minikler artık yeni besinleri tatmaya başlamak zorundalar.

Çünkü 6. aydan sonra sadece anne sütü yetmiyor. Bu aydan sonra ek besinlere geçmek gerekiyor. Bebeğin gelişimi açısından çok önemli olan bu dönemde anlayışlı ve ısrarcı olmayan bir yaklaşım sergilemek çok önemli. Bebeklerin ayına göre verilecek olan yeni besinlerin doğru miktarda ve içerikte olmasına da ayrıca dikkat edilmeli. Liv Hospital’dan Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Eda Balanlı, hangi besinlere ne zaman ve nasıl başlanmasıyla ilgili annelerin işini kolaylaştıracak önerilerde bulundu.

Hangi ayda başlanmalı?
6. aydan sonra tek başına anne sütü, bebeğin besin ihtiyacını karşılamada yetersizdir. Bu dönemde besin gereksinimlerini karşılamak için anne sütüne ek olarak tamamlayıcı besinlerin bebeğe verilmesi gerekir. Anne sütünden en fazla oranda fayda sağlamış olur. Sadece mamayla beslenen bebeklerde ise ek besinlere 4. aydan sonra başlanabilir. İlk 4 ay nörolojik gelişimin yeterli olmaması nedeniyle ek besinlere bu aydan önce başlanması, yiyeceklerin bebeğin soluk borusuna kaçmasına neden olabilir. Bunun yanında obezite, tip 1 diyabet ve çölyak hastalığı riskinde de artışa neden olur. Diğer yandan ek besinlere geç başlanması ise yetersiz enerji alımına, büyümenin yavaşlamasına, demir eksikliğine, oral motor aktivitenin geç olgunlaşmasına ve bebeğin besini reddetmesine yol açabilir.

bebek-bakimi

Bebek hazır mı?
İlk aylarda anne sütü veya formül mamayla beslenen bebekler genellikle 4-6 ay arasında ek besinlere hazır olurlar. 4. aydan önce ek besin verilmesi kesinlikle önerilmez. Yaşın yanında bir diğer karar verdirici nokta da bebeğin nörolojik gelişiminin yeterli olup olmadığıdır. Destekle oturabilen, diliyle besinleri itmeyi bırakan ve üst dudağıyla kaşıktan mamayı sıyırabilen ve yutma amacıyla besinleri ağzın arka bölümüne iletme kabiliyetini kazanan bebekler ek besinler için hazırdır.

Hangi besinlerle başlanmalı?
Taze hazırlanmış meyve püresi, bebeğe verilecek ilk ek besindir. Meyve püresi hazırlanırken cam rende kullanılması ve hazırlandıktan sonra bekletilmeden bebeğe verilmesi uygundur. İlerleyen zamanlarda birkaç gün arayla diyetine yeni bir meyve eklenmelidir. Meyve püreleri; haşlanmış havuç, kabak ve taze fasulye gibi sebze püreleriyle dönüşümlü olarak verilmelidir. Ek besinlere geçtikten sonra anne sütüne de devam edilmelidir.

Nasıl devam etmeli?
Meyve ve sebze püresinin ardından, evde mayalanmış yoğurt ve pirinç unundan yapılmış muhallebiye başlanabilir. Burada fazla hızlı davranmamak ve yeni besinleri en az 3-4 gün arayla tanıştırmak önemlidir. Sebze çorbalarına tuz eklenmemeli ve zeytinyağı kullanılmalıdır. 7-8. aylardan itibaren daha önce yediklerine ek olarak kahvaltıya başlanabilir. Kahvaltı için tahıllı kaşık mamaları da kullanılabileceği gibi, anne sütü veya formül mamaya ekmek içi, pekmez veya ev yapımı reçel eklenerek de verilebilir. İlerleyen haftalarda bu karışıma, tuzu alınmış peynir eklenebilir. Yine bu dönemde sebze çorbalarına az yağlı dana eti konulabilir. Bebek dana etine alıştıktan sonra tavuk etine de başlanabilir. 9-10. aylarda kahvaltıda yumurta sarısı yedirilebilir. Öğle ve akşam öğünlerinde etli sebze yemeği veya baharatsız köfte, patates püresi veya 2-3 kaşık makarna ya da pilav verilebilir. Bebekler 9-10. aydan itibaren aile bireyleriyle sofraya oturtulmalıdır. 11-12. aylardan itibaren bebeğe özel besin hazırlanmasına
gerek yoktur. Bebek ailesiyle birlikte sofraya oturup yemeklerden yiyebilir.

Dr. Eda Balanlı:
“Besini reddediyorsa ısrar etmeyin”
Ek besine başlandığında bebek o besini reddedebilir. Bu durumda ısrar edilmemeli, 1-2 hafta sonra aynı besin yeniden sunulmalıdır. Bebeğin besini yine reddetmesi durumunda, o yiyeceğin bebeğin sevdiği bir yiyecekle karıştırılması veya formu değiştirilerek verilmesi gerekir. Bebeğin tat duyusunun gelişmesi, annenin hamilelik ve emzirme döneminde beslenmesiyle yakın ilişkilidir. Bu dönemde çeşitli ve dengeli beslenen annelerin bebekleri farklı tatlara daha kolay alışır ve ek besinlere geçişte daha az sorun yaşarlar.
Bebeğim ve Biz Dergisi için tıklayın
Yorum yaz

iskur özel istihdam bürosu İşkur Sicil No : 620 İş kurumuna bağlı özel istihdam bürosu. 4904 Sayılı Türkiye İş kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.

Birinci Danışmanlık Adres

Merkez: Emniyet evleri mah. Yeniçeri sok. No:42/2 Gökyapı İş Merkezi 4. Levent / İstanbul
Gsm : (0532) 308 2096
Telefon: (0212) 284 0505
Website: http://birincidanismanlik.com
Email: info@birincidanismanlik.com